12.9.23

Güneş Paneli Bulutlu Havada Çalışır Mı?

Anasayfa >Haberler >

Güneş en temiz ve en erişilebilir enerji kaynaklarından biridir. Güneş panelleri her gün aldığımız güneş ışığını evlerimize, iş yerlerimize ve diğer alanlara güç sağlamak için elektriğe dönüştürür. 

Güneş panellerinin geceleri veya hava bulutlu olduğunda çalışmayacağı yaygın bir söylentidir. Güneş panelleri teknik olarak geceleri de çalışır, ancak elektrik üretmezler. Ancak bulutlu havalarda elektrik üretmeye devam ederler.

En azından biraz güneş ışığı olduğu sürece, güneş panelleri elektrik üretmeye devam eder. Tam olarak ne kadar üretileceği mevcut güneş ışığına bağlıdır. 

Güneş panelleri her zaman çalışır. Asıl soru, ışık miktarına bağlı olarak panelden ne kadar elektrik çıktığıdır. Geceleri sıfıra yakın elektrik elde edersiniz, ancak biraz ortam ışığı varsa, bazen yansıyan ay ışığı bile elektrik üretebilir.

Güneş panelleri nedir ve nasıl çalışır?

Güneş paneli elektrik üretmek için güneş ışığını kullanan bir cihazdır. İki ana güneş paneli teknolojisi türü vardır: fotovoltaik (PV) ve yoğunlaştırılmış güneş enerjisi (CSP). 

CSP sistemleri, bir ısı motorunu çalıştıran ve elektrik gücü üreten çeşitli ayna konfigürasyonlarını kullanarak güneş enerjisini dönüştürür.

Fotovoltaik güneş panelleri ise güneşin enerjisinden ziyade ışığını kullanır. CSP'nin aksine, PV ışığı doğrudan elektriğe dönüştürür.

Bir PV güneş paneli güneş ışığından nasıl elektrik üretir? 

Güneş ışığı foton olarak bilinen güneş enerjisi parçacıklarından oluşur. Güneş panelleri fotonları toplayan ve güneş ışığını elektriğe dönüştüren fotovoltaik hücreler içerir. Foton parçacıkları güneş paneli PV hücreleriyle temas ettiğinde, elektronlar bir elektrik dağıtım kutusuna giden ve evlere ve diğer binalara güç sağlayan bir elektrik akımı oluşturur. Sıcaklık, bir güneş panelinin ne kadar enerji alacağını etkilemez, ancak bu enerjinin ne kadar güç üreteceğini etkiler.

Güneş panelleri daha fazla ısı aldıkça, güneş ışığından daha az güç üretirler. Elektronlar normalde hareketsizdir, bu da düşük enerji taşıdıkları anlamına gelir. Güneş ışığı onları harekete geçirir ve daha yüksek bir enerji çıkışını uyarır. Bir güneş panelinin güç üretimi, bir elektronun dinlenme durumu ile güneş ışığıyla aktive olan yüksek enerjili fazı arasındaki farka bağlıdır.

Isı da elektronları aktive eder ve onları yüksek enerjili bir duruma sokar. Isıtılmış elektronlar dinlenme halindeyken yüksek enerjiye sahip olurlar, bu da dinlenme ve enerjili durumları arasındaki farkı azaltarak daha az güç üretir. Soğuk sıcaklıklar elektronları hareketsizken düşük enerji durumlarında tutar ve güneş ışığı onları harekete geçirdiğinde ürettikleri gücü artırır. Bu yüzden güneş panelleri en iyi performansı soğuk havalarda gösterir.

Güneş panelleri bulutlu günlerde veya geceleri çalışır mı?

Güneş panelleri,  güneş ışığı olduğu sürece elektrik üretecektir. Bulutlu havalarda ve geceleri nasıl çalıştıkları aşağıda açıklanmıştır. 

Bulutlu Havada Nasıl Çalışır?

Güneş panelleri bulutlu havalarda, yağmurda veya diğer dolaylı güneş ışığı dönemlerinde elektrik üretmeye devam eder, ancak güneşli havalarda olduğu kadar verimli değildir. 

Güneş panelleri doğrudan güneş ışığı altında en verimli şekilde çalışır ve bulutlu havalarda daha az elektrik üretir. Bulutlu günlerin çok olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, güneş panelleriniz muhtemelen günlük bazda en iyi performansını göstermeyecektir. 

Yağmur konusunda endişeleriniz varsa, endişelenmeyin. Güneş panelleri su geçirmezdir ve yağmur aslında kirleri yıkayarak güneş panellerinizin temizlenmesine yardımcı olabilir ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlayabilir.  

Gece Nasıl Çalışır?

Güneş panellerine "solar" panel denmesinin bir nedeni vardır - elektrik üretmek için güneş ışığını absorbe etmeleri gerekir. Güneş paneliniz teknik olarak her zaman çalışır durumda olacaktır, ancak bir tür güneş ışığı olmadan herhangi bir elektrik elde edemezsiniz. Evinizi geceleri güneş enerjisiyle çalıştırmanın tek yolu, solar depolama/yönetim sistemi kurmaktır.

Benzer Gönderiler