Güneş Paneli Üretiminde Busbar Şeritler & Auto Bussing Makinesi

Anasayfa >Haberler >

Fotovoltaik Solar Ribbon (Şerit) 

Güneş paneli üretiminde temel bileşenler arasında, elektrik enerjisinin iletiminde kritik bir rol oynayan bakırdan yapılmış ara bağlantı şeridi (interconnect ribbons) ve busbar şeritleri bulunmaktadır.

Arabağlantı şeritleri, fotovoltaik hücrelerden gelen akımı toplayan bakır bir iletkendir ve tek tek güneş hücrelerini birleştirerek üretilen akımı dağıtım sistemine taşır. Solar şeritler, bir güneş modülündeki güneş hücrelerini birbirine bağlamak için doğrudan silikon kristallerin üzerine lehimlenir.

Ara bağlantı şeridi, tüm PV hücrelerden üretilen akımı bara (busbar) taşır. Daha sonra bara şeridi biriken akımı bağlantı kutusuna (junction box) veya elektrik dağıtım sistemine taşır.

PV şeritler, fotovoltaik sistemlerin önemli bir parçasıdır, bu nedenle özellikleri güneş panellerinin işlevi, verimliliği ve uzun ömürlülüğü için önemlidir.

Güneş paneli üreticileri, güneş pili kalınlığı, taşınacak elektrik akımının hacmi, kullanılan lehim kalayı ve kalıcı deformasyona karşı direnç gibi çeşitli faktörlere dayalı olarak en uygun fotovoltaik şeritleri seçmelidir.

Multi Busbar (Çoklu Bara) Güneş Panelleri

Multi busbar (MBB) güneş panelleri, birden fazla baraya sahip olan ve elektriksel iletkenlik ve verimlilik açısından iyileştirilmiş bir fotovoltaik (PV) modül tasarımıdır. Geleneksel güneş panellerinde genellikle 3 veya 4 busbar bulunurken, MBB panellerde bu sayı 12 veya 16'ya kadar çıkabilir.

MBB (Çoklu bara) ibaresi, bir güneş panelinin 4 (4BB), 5 (5BB) veya 6 (6BB) , 12 (12BB) veya 16 (16BB) bara ile donatıldığı anlamına gelir. 

Bir güneş panelinde ne kadar çok busbar varsa panelin verimliliği ve güç çıkışı o kadar yüksektir.

En Verimli Güneş Paneli Hangisi?

Üretimde Auto-Bussing Machine Rolü

Busbarlar güneş panelinin içindeki elektriğin akışını kolaylaştıran ve dış devre ile bağlantıyı sağlayan önemli parçalardır.

Ribbon teller, güneş paneli üretiminde kritik bir bileşen olduğundan, yüksek hassasiyetle üretilir ve genellikle otomatik montaj makineleri (auto-bussing machine) veya özel ekipmanlarla yerleştirilir. Bu teller, güneş panelinin elektriksel bağlantılarının güvenilirliği ve uzun ömürlülüğü açısından önemlidir.

Auto bussing makinesi, güneş panellerinin üretim sürecinde bussbarları veya interconnectleri otomatik olarak yerleştiren ve bağlayan makinelerdir.

Stringer makineleri ile oluşturulan hücre dizileri auto bussing makineleri ile birbirine bağlanmaktadır.

  • hücreleri diziler halinde birbirine bağlamak için şerit (ribbon) 
  • kristal modüldeki dizileri birbirine bağlamak için busbar şeridi kullanılır

Bussbarların doğru şekilde yerleştirilmesi ve bağlanması, güneş panelinin performansı ve verimliliği açısından kritiktir.

Auto bussing makineleri, güneş paneli üreticilerine zaman kazandırır, üretim sürecini otomatikleştirir, hataları azaltır ve üretim verimliliğini artırır.

Güneş paneli üretiminde kullanılan otomasyon teknolojisinin bir parçası olarak, auto bussing makineleri, daha hızlı ve daha tutarlı bir üretim süreci sağlar.

Benzer Gönderiler