22.9.23

Güneş Paneli Türleri Nedir?

Anasayfa >Haberler >

Günümüzde hızla gelişen teknoloji, enerji üretiminde devrim niteliğinde değişikliklere yol açıyor. Güneş enerjisi, temiz ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olarak dünya genelinde yaygınlaşıyor ve bu trend, güneş panellerinin çeşitlenmesine ve gelişmesine büyük bir ivme kazandırıyor. Bu yazımızda güneş paneli türleri ve bu türlerin karşılaştırmasını inceliyoruz.  

Güneş Paneli Nedir? 

Güneş panelleri, güneşten gelen güneş enerjisini toplamak ve elektriğe dönüştürmek için kullanılır.

Bir güneş paneli, her biri silikon yarı iletkeninden yapılan güneş hücrelerinden oluşur.

Güneş panellerinin yüzeyine güneşin fotonları geldiğinde, bu fotonlar silikon yarı iletkenlerinden elektronları çıkarır ve güneş hücreleri tarafından üretilen elektrik alanına iter. Bu, kullanılabilir güce dönüştürülen yönlü bir akıma yol açar.

Tüm bu süreç fotovoltaik etki olarak adlandırılır, bu nedenle güneş panellerine fotovoltaik paneller veya PV panelleri de denir. Tipik bir güneş paneli, 60, 72 veya 90 güneş hücresi içerir.

4 Temel Güneş Paneli Türü 

Bugün piyasada bulunan 4 temel güneş paneli türü vardır: monokristal, polikristal, monokristal PERC ve ince film paneller

PERC, güneş panellerinde kullanılan bir teknoloji olmasına karşın verimlilik açısından sağladığı fark göz önüne alındığında ayrı bir panel türü olarak da değerlendirilebilir.

En Verimli Güneş Paneli Hangisi?

Güneş panelleri arasından en verimli olanı Monokristal PERC panellerdir. Panellerin verimliliği kullanılan hücre tipi, hücre dizimi, busbar sayısı gibi etkenlere göre değişiklik göstermektedir. İhtiyaçlarınıza uygun güneş panellerini seçmeniz için aşağıdaki karşılaştırma tablosunu inceleyebilirsiniz.

PERC Monokristal Polikristal İnce Film
Başlangıç Maliyeti En Yüksek Yüksek Orta Az
Yatırım Getirisi En Yüksek Yüksek Orta Az
Verimlilik 25-30% 20-25% 15-17% 6-14%
Avantajlar En verimli güneş paneli. Yüksek güç çıkışı. PERC panellere göre daha düşük fiyat. Isıya dayanıklı. Fiyat performans ve güç bakımından orta seçenek. En düşük maliyet. Kolay kurulum.
Dezavantajlar Yüksek başlangıç maliyeti. Yüksek karbon ayak izi. Maliyetli. Düşük ısı dayanıklılığı. Sıcak ortamlara uygun değil. Kristal panellere göre daha kısa kullanım ömrü. Düşük verimlilik.

Monokristal güneş panelinin özelliklerini gösteren görsel
Monokristal Güneş Paneli

Monokristal Güneş Panelleri 

Tek kristal paneller olarak da bilinen monokristal güneş panelleri, tek bir saf silikon kristalinden kesilen wafer (yongalar) kullanılarak yapılır. Saf silikondan yapıldıkları için koyu siyah renkleri ile hemen tanınabilirler. Saf silikon kullanımı sayesinde monokristal paneller en uzun ömürlü güneş panellerinden biridir.

Monokristal panellerin uzun ömürlü ve dayanıklı olabilmesi için çok fazla silikon hammadesi kullanmak gerekmektedir. Bu yüzden yüksek fiyata sahiptirler.

Monokristalin Güneş Panellerinin Özellikleri

 • Daha yüksek dönüşüm verimliliğine sahiptir, bu da daha fazla kW/saat elektrik üretir.
 • Diğer panellere göre daha yüksek ısı direncine sahiptir. Bu sayede yüksek sıcaklıklarda daha yüksek verimlilikle çalışırlar.
 • Monokristal hücrelerinin üretim süreci karmaşık olduğu için diğer panellere göre daha pahalıdır.

Passivated Emitter and Rear Cell (PERC) Panelleri 

Monokristal PERC güneş panelleri, geleneksel monokristal hücrenin gelişmiş versiyonudur. Monokristal hücrelerden oluşna güneş panellerine PERC teknolojisi uygulanır. Panelin arka yüzeyine pasivasyon tabakası eklenir ve panel verilmliliği artırılır. PERC tabakası şu şekilde verimliliği artıtır.

 • Işığı hücreye geri yansıtarak emilen güneş radyasyonu miktarını artırır. 
 • Elektronların yeniden birleşme eğilimini azaltır ve elektron akışını engelleyen faktörleri azaltır. 
 • Daha büyük dalga boylarının yansımasına izin verir.

 

polikristal güneş panelinin özelliklerini gösteren görsel
Polikristal Güneş Paneli

Polikristal Güneş Panelleri

Adından da anlaşılacağı gibi polikristal güneş panelleri, birbirinden farklı silikon kristallerinden oluşur. Silikon parçacıkları eritilir ve bir kare kalıba dökülür. Polikristal hücrelerin üretiminde neredeyse hiç atık olmadığı için çok daha uygun maliyetlidir.

Silikon saflığı monokristal panellere göre daha düşüktür. Bu nedenle verimleri daha azdır. Ayrıca, daha düşük ısı dayanıklılığına sahip oldukları için yüksek sıcaklık ortamlarında daha az verimlidir.

Polikristal Güneş Panellerinin Özellikleri

 • Polikristal güneş panelleri, çoklu silikon kristallerinden oluştukları için monokristal güneş panellerine göre daha düşük verimliliğe sahiptir.
 • Hücrelerinin kare şekli ve mavi rengiyle ayırt edilebilir.
 • Üretim süreci daha basit olduğu için monokristal panellere göre daha uygun fiyatlıdır.

ince film güneş panelinin özelliklerini gösteren görsel
İnce Film Güneş Paneli

İnce Film Güneş Panelleri 

İnce film paneller, esnek olacak kadar ince olan çok ince tabakalardan oluşur. Her bir panel, montaj gerektirmeyen ince bir çerçeve ile üretilir. Bu nedenle daha hafif ve kurulumu daha kolaydır. Kristal silikon panellerin aksine, ince film paneller belirli ihtiyaçları karşılamak için farklı boyutlarda üretilebilir. Ancak kristal silikon güneş panellerinden daha az verimlidirler.

İnce Film Güneş Panelleri Kategorileri:

 • Kadmiyum tellurit (CdTe)
 • Amorf silikon (a-Si)
 • Bakır indiyum galium selenit (CIGS)

İnce Film Güneş Panellerinin Özellikleri

 • İnce film, diğer panellere göre daha hafif ve daha esnek olduğu için kurulumu kolaydır.
 • Kristal panellere göre daha az verimlidirler, ancak daha düşük bir karbon ayak izine sahiptirler ve diğer panellere göre daha ucuzdur.

Benzer Gönderiler