6.10.23

Yarım Hücre (Half-Cut) Güneş Paneli Nedir?

Anasayfa >Haberler >

Güneş enerjisi üretim endüstrisi, bifacial panellerden PERC teknolojisine kadar panelleri daha verimli hale getirmenin yollarını arıyor. Yapılan yenilikler arasında son birkaç yılda hızla yükselen bir teknoloji olan yarım hücreli güneş panelleri (half-cut solar panels) de bulunuyor. Yazımızın devamında yarım hücre (half-cut cell) teknolojisi ve avantajlarını inceliyoruz. 

Yarım Hücre (Half-Cut Cell) Nedir?

Güneş panelleri, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren güneş hücrelerinden oluşur. Güneş hücreleri, özel bir katman olan yarı iletkenlerden oluşur ve güneş ışığını doğrudan elektrik akımına çevirir. 

Bu hücrelerin yarıya kesilmiş versiyonlarına "half-cut hücreler" denir. Yani, standart bir güneş hücresi, yarı boyutlarındaki iki half-cut hücreye bölünebilir. Yarım hücre, tam bir fotovoltaik hücrenin ikiye bölünüp iki dikdörtgen hücreye dönüştürülmesiyle üretilir.

Standart güneş panellerinde tam boyutlu güneş hücreleri kullanılırken, half-cut panellerde yarım hücre (half-cut cell) bulunur. 

Güneş panellerinde genellikle 60 veya 72 tam boyutlu güneş hücresi bulunurken, half-cut panellerde yaklaşık 120 veya 144 adet yarım hücre bulunur. 

Kesilen hücreler polikristal olabilir ancak en iyi sonuçlar için genellikle half-cut monokristal PERC panellerdir.

Yarım hücreli güneş panellerinin diğer panellerle karşılaştırması.
Half-Cut ve Standart Güneş Paneli Karşılaştırması

Half-Cut Panellerin Avantajları Nedir? 

Yarım hücreli panellerin avantajlarını anlamak için öncelikle güneş hücrelerinin nasıl çalıştığını anlamak gerekmektedir. 

Bir güneş panelinde, tam boyutlu güneş hücreleri panel boyunca birbirine seri kablolama ile bağlıdır. Güneş hücrelerinin elektrik üretip bu bağlantı boyunca birbirine iletmesini engelleyen bir şey olmadığında yüksek verimlilikte çalışabilir. 

Fakat, diyelim ki güneş paneline bir yaprak veya gölge düştü, ya da hücrenin birinde arıza oluştu. Hücreleri birbirine bağlayan bağlantının yapısından dolayı bir hücrede meydana gelen aksaklık diğer hücreleri de etkilemektedir.

Öte yandan half-cut paneller iki bölüme ayrılmıştır. Panel üzerinde bir kesintisiz bağlantı yerine iki bağlantı vardır. Bu yüzden panelin bir kısmında meydana gelen aksaklık diğer tarafı etkilemez. 

Yukarıdaki çalışma prensipleri göz önüne alındığında yarım hücreli güneş panellerinin avantajları aşağıdaki gibidir.

  • Mikro çatlaklara ve sıcak noktalara karşı daha dayanıklıdır.
  • Daha uzun ömürlüdür.
  • Yarı kesilmiş güneş hücrelerinin PERC teknolojisi ile entegrasyonu, ışık emilimini ve elektron yakalama sürecini optimize eder.
  • Gölgede veya diğer çevre koşullarında verimli çalışırlar
  • Daha yüksek güç çıkışına sahiptir.
  • Elektrik üretimi yaklaşık %3 artırır.

Sunart PV: Yeni Nesil Güneş Panelleri

Sunart PV olarak yüksek verimli güneş panelleri üretmeyi hedefliyoruz. Güneş santrali projelerimizde en iyi performansı sunmak için panellerimizde yarım hücre ve PERC teknolojisini kullanmaktayız.

Sürdürülebilir enerji çözümlerinde liderliğimizi sürdürmeye ve müşterilerimize mükemmel kalitede ürünler sunmaya kararlıyız.

Ürünlerimiz ve projelerimiz hakkında detaylı bilgi için iletişime geçin.

Benzer Gönderiler