8.11.23

Güneş Panellerinde Görülen Yaygın Sorunlar Nedir?

Anasayfa >Haberler >

Güneş panelleri, daha sürdürülebilir bir gezegen için ve dünyada olumlu değişimi güçlendirmek için yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir. Ayrıca enerji faturalarınızdan da tasarruf edersiniz. Güneş panelleri nispeten az bakım gerektirir, ancak her üründe olduğu gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle, sizi bilinçlendirmek için, güneş panelleriyle ilgili yaygın sorunları ve bunlardan nasıl kaçınacağınızı gösteren bu yararlı kılavuzu sizin için hazırladık.

Güneş Panellerinde Mikro Çatlaklar

Bu nedir?

Geleneksel güneş pilleri çok kırılgandır. Mikro çatlaklar, panellerde görülebilen ve çıplak gözle tespit edilmesi zor olan küçük çatlaklardır. Ancak zamanla ve büyük hava değişiklikleriyle bu çatlaklar büyüyebilir ve daha görünür hale gelebilir. Bu çatlaklar büyüdüğünde, panelinizdeki enerji akışını bozabilir ve sisteminizin enerji çıkışını azaltabilir. 

Nasıl meydana gelir?  

PV modül üretimi sırasında meydana gelirler, ancak bazen nakliye veya kurulum sırasında dikkatsiz kullanım veya dolu gibi öngörülemeyen bir hava olayından da kaynaklanabilirler. Bu nedenle, çatılarınıza güneş panelleri monte ettirmek söz konusu olduğunda her zaman en yüksek kalite ve test standartlarına sahip bir şirketten satın almanız çok önemlidir.  

Ne yapılabilir? 

Aslında bu sorun ortaya çıktıktan sonra düzeltmek için yapılabilecek çok az şey vardır ve güneş panellerinizin değiştirilmesi gerekebilir.  

Yapabileceğiniz en iyi şey, zor koşullara dayanabilecek bir panel satın almaktır. 

Sunart PV güneş paneli teknolojimiz, yeni nesil tahribatsız hücre kesme teknolojisi ile minimum mikro çatlak oluşumunu hedeflemektedir.

Güneş Panelleri ile İlgili Elektrik Tesisatı Sorunları 

Bu nedir?  

Çatınızdaki hatalı ve hatta bazen eski elektrik tesisatı, elektrik üretimini engelleyebileceğinden güneş panellerinizin verimli çalışmasını engelleyecektir. 

Nasıl ortaya çıkar? 

Zamanla çatınızdaki elektrik kablolarının gevşek bağlantılar, korozyon ve oksitlenme gibi durumlara karşı hassas hale gelmesi doğaldır. 

Buna ek olarak, çatılarda bulunan fare gibi haşereler kabloları kemirerek zarar verebilir. Bu elektrik sorunları gözetimsiz bırakılırsa çatınızda sorunlara neden olabilir. 

Ne yapılabilir? 

Her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için elektriğinizi düzenli olarak kontrol ettirmek her zaman iyi bir fikirdir. Korumanın her zaman tedaviden daha iyi olduğunu unutmayın. 

Ayrıca, elektrik tesisatınızda bir sorun olduğundan şüphelendiğiniz anda mümkün olan en kısa sürede lisanslı bir elektrikçiye başvurun. 

Güneş paneli kurulumundan hemen önce, çatınızın güneş panellerine hazır olduğundan emin olmak için elektrik kablolarınızı kontrol etmesi için bir elektrikçiye gitmenizi her zaman tavsiye ederiz.

Güneş Panellerindeki Sıcak Noktalar  (Hotspot)

Bu nedir?  

Sıcak noktalar, bir panelin enerji üretim yolları kesintiye uğradığında ortaya çıkar. Panelin enerjisi invertörünüze akamadığında, aşırı yüklenir ve aşırı ısı yayar, böylece sıcak nokta sorunu meydana gelir. 

Bu, dünya çapında güneş panelleriyle ilgili en yaygın sorunlardan biridir. Sıcak noktalar güneş panelinizin performansını ve ömrünü azaltabilir ve hatta bazı durumlarda onları onarılamaz hale getirebilir.  

Nasıl ortaya çıkar? 

Kir veya kuş pisliği birikimi, kısmi gölgeleme ve hatta yapısal kusurlar gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanırlar.  

Ne yapılabilir? 

Güneş panellerinde kir birikmesi söz konusu olduğunda, bu sorunu azaltmak için iyi bakım konusunda üzerinize düşeni yapmalısınız. 

Ancak kısmi gölgelenme ve yapısal kusurlar gibi faktörler söz konusu olduğunda, güneş panellerinizi her zaman yüksek kaliteli bir üreticiden satın aldığınızdan emin olun. Panelinizde bir sıcak nokta oluştuğunda, büyük olasılıkla tamamen değiştirilmesi gerekecektir. 

Sunart PV ürünleri, sıcak noktaları önlemek için hücre sıcaklıklarını çok daha düşük tutan benzersiz bir hücre mimarisine sahiptir. Bütün ürünlerimiz daha düşük hot spot riski ve daha iyi bir sıcaklık katsayısına sahiptir.

Çatı Sorunları ve Güneş Panelleri 

Bu nedir?

Çoğu çatı güneş paneli kurulumu için uygun olsa da, düz çatılar ve metal çatılar gibi bazı çatı tiplerinin güneşe maruz kalmayı optimize etmek için daha iyi olduğunu ve bu nedenle güneş panellerinin kurulmasını kolaylaştırdığını göreceksiniz. Farklı çatı tiplerinin farklı kurulum gereksinimleri vardır. 

Bu nasıl gerçekleşir? 

Doğal olarak bu tamamen ne tür bir çatıya sahip olduğunuza bağlıdır. Güneş paneli kurulumu söz konusu olduğunda, kiremitli çatılar kurulumda zorluk çıkarabilir. Ancak bu, üzerlerine güneş paneli kurdurmamanız gerektiği anlamına gelmez. Aslında, dünya genelinde güneş panelleri monte edilmiş binlerce kiremit çatı bulunmaktadır.

Ne yapılabilir? 

Güneş paneli kurulumundan önce çatınızı inceleyecek, enerji üretimi üzerindeki etkisini değerlendirecek ve kurulum sırasında ortaya çıkabilecek zorlukları aşacak yetenekli bir profesyonele ihtiyacınız var. Bu noktada güneş paneli üreticileri ve EPC firmalarının iş birliği ortaya çıkmaktadır.

Salyangoz Yolları 

Bu nedir? 

Salyangoz izleri, güneş panellerinizde oluşan ve panellerinizin yüzeyinde salyangoz izi görünümü veren kahverengi çizgilerdir. Güneş panellerinizde nem birikmesinden kaynaklanır, bu da genel performanslarını düşürür ve hatta zamanından önce arızalanmalarına neden olabilir. 

Nasıl ortaya çıkar? 

Salyangoz izleri genellikle güneş panelleri kurulduktan birkaç yıl sonra ortaya çıkar ve geleneksel panel hücre mimarisindeki kusurlu gümüş macun ve kırılgan güneş paneli teknolojilerinden kaynaklanan mikroskobik çatlaklar gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.  

Ne yapılabilir? 

Salyangoz izlerine karşı en iyi önlem, kaliteli ürünlere sahip bir güneş paneli şirketi ile çalıştığınızdan ve panelinizin kanıtlanmış, uzun vadeli bir ürün garantisine sahip olduğundan emin olmaktır. 

Bu şekilde, güneş panellerinizde salyangoz izleri gibi herhangi bir sorun olması halinde, sizinle ilgilenileceğinden emin olabilirsiniz. 

Sunart PV kalitesi ve satış sonrası desteğiyle ön plana çıkmaktadır. Ürünlerimizi web sayfamızdan inceleyebilirsiniz.
Benzer Gönderiler